Artist Talk z Hayoon Jay Lee, Małgorzatą Oakes i Xuewu Zheng

Data: 02.12.2021 czwartek o godz 17:30

Miejsce: Galeria Podbrzezie, ul. Podbrzezie 3, Kraków

Język: Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim

W imieniu Instytutu Grafiki i Designu zapraszamy na spotkanie z trójką amerykańskich artystów-grafików: Hayoon Jay Lee, Małgorzatą Oakes i Xuewu Zheng. Pretekstem do spotkania jest nadchodząca wystawa “Inter-Connected — existence beyond waste”, która odbędzie się w najbliższym czasie w Galerii Podbrzezie. Artyści wywodzący się różnych kultur opowiedzą o swojej twórczości, wspólnych punktach styku, procesie rodzenia się koncepcji twórczych, ciągłych inspiracjach oraz metodach ich wdrażania we własną praktykę twórczą. Podczas spotkania będzie można bliżej poznać samych artystów, historię ich emigracji, realia edukacji artystycznej i pracy twórczej w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji o nadchodzącej wystawie: https://galeriapodbrzezie.up.krakow.pl

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Oakes i Katarzyna Wojdyła

Artist Talk jest częścią projektu “Bezkwasowe i ekologiczne techniki trawione w grafice artystycznej” realizowanego w Instytucie Sztuki i Designu przez Katarzynę Wojdyłę, Annę Sadowską i Witolda Winka.

O artystach:

Hayoon Jay Lee

amerykańska artystka interdyscyplinarna. W swoich działaniach łączy instalacje, performens, rzeźbę, video i malarstwo. Urodziła się w Korei Południowej, ukończyła rzeźbę na MICA – Maryland Institute College of Art (BFA) i Rinehart School of Sculpture (MFA). Aktualnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Hayoon otrzymała szereg nagród:

Jacob K. Javits Fellowship award (2008) from the U.S. Department of Education, a Full Fellowship Artist in Residency Award (2012) from the Pollock-Krasner Foundation, a best in show distinction award (2008) at the 14 th International Exhibition at the SoHo 20 Gallery in Chelsea, New York City, and a Dapu International Art Award (2011) from the Northern Art Museum, Daqing China.

Uczestniczyła w wielu programach rezydencyjnych:

99 Museum (Beijing, China: 2014), Gwangju Museum of Art (S. Korea: 2012), the Fine Arts Work Center (Provincetown, MA: 2009), the Vermont Studio Center (Johnson VT: 2009), Sculpture Space (Utica, NY: 2011), Art Farm (Marquette, NE: 2016), Byrdcliffe Artist in Residence Program (Woodstock, NY: 2012), and the Beijing Studio Center (2010) in Beijing, China.

Jej prace znajdują się w kolekcjach:

Gwangju Contemporary Museum of Art (Gwangju, Korea: 2017), the Henan Museum (Zhengzhou, China: 2010), the QCC Art Gallery/CUNY (Queens, NY: 2015), the Community School of Maryland (Brookville, MD: 2004), Sculpture Space (Utica, NY: 2012), the Dapu International Art Center (Daqing, China: 2011), the FAWC (Provincetown, MA: 2009) i wielu innych prywatnych.

Małgorzata Oakes

Multidyscyplinarna artystka specjalizująca się grafice non-toxic. Pochodzi z Polski, ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2001), gdzie również obroniła swoją rozprawę doktorską (2020). Jej grafiki, rysunki i instalacje z papieru były pokazywane na ponad 100 wystawach, ostatnia Mini Maxi Berlin 2020.

Uczestniczyła w rezydencjach artystycznych w Zea Mays Printmaking, Frans Masereel Centrum, Non-toxic Electro-etching Workshop z Alfonso Crujera. W 2021 Oakes otrzymała full fellowship z Constance Saltonstall Foundation for the Arts.

Angażuje się w liczne projekty artystyczne, prowadzi warsztaty z trawienia elektrolitycznego w USA i Europie. Na co dzień pracuje na State University of New York w New Paltz, mieszka w Hudson Valley w stanie Nowy Jork.

Xuewu Zhang

Pochodzi z Chin, ukończył Harbin Normal University w Chinach (BFA) i New York State University w New Paltz (MFA) w USA.

Jego prace były pokazywane na szeregu wystaw w: Azji, Europie, Australii i USA. Był profesorem wizytującym w: Harbin Normal University, Chiny; Appalachian State University; North Carolina University at Chapel Hill oraz artystą wizytującym w: Columbia University; Vassar College; University College Cork, Irlandia.

Brał udział w rezydencjach: Vermont Studio Center; Frans Masereel Centrum, Belgia; Gwangju Art Museum, Korea; Jingdezhen Sanbao International Center, Chiny; i Nebraska Art Farm.