Studenckie Koło Naukowe Wzornictwa Prototyp otrzymało trzecie miejsce oraz nagrodę w wysokości 5 000 zł, w pierwszej edycji konkursu „Grant rektorski” za projekt „Lokalne dziedzictwo”

Studenckie Koło Naukowe Wzornictwa Prototyp otrzymało trzecie miejsce oraz nagrodę w wysokości 5 000 zł, w pierwszej edycji konkursu „Grant rektorski” za projekt „Lokalne dziedzictwo”.
Opis nagrodzonego projektu:

Głównym założeniem projektu jest zapoczątkowanie współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Odziałem Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie potocznie zwany Centrum Szkła i Ceramiki a Studenckim Kołem Naukowym Wzorniczym Prototyp. Miejsce to poprzez swoją działalność dydaktyczną, edukacyjną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

Celem projektu jest połączenie młodych przyszłych projektantów z doświadczonymi rzemieślnikami, aby wspierać i promować lokalne dziedzictwo za pomocą designu i technologii. Ręczne formowanie szkła to zanikająca umiejętność, która w połączeniu z projektowaniem może nadać temu materiałowi nową wartość. Huta Szkła w Krakowie swoje dziedzictwo przekazuje nieprzerwanie od momentu rozpoczęcia swej działalności w 1931r. Projekt ten zakład również konsultacje z projektantami szkła.

Projekt „Lokalne dziedzictwo” to opowieść o technologii, zanikającym zawodzie, nowym spojrzeniu na materiał i historii ukazanych za pomocą obiektów użytkowych zaprojektowanych przez studentów z Koła Naukowego Prototyp. W wystawie zwieńczającej całość chcemy ukazać bardzo istotny proces projektowy, powstawanie form i produktów, prac z materiałem historię rzemieślników poprzez dokumentację filmowo-zdjęciową.