SŁOWOBRAZY

Galeria Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

wernisaż – 11 grudnia 2022 (niedziela)

panel dyskusyjny, prezentacje artystów biorących udział w wystawie 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 18.00

organizatorzy: Instytut Sztuki i Designu – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

kuratorka: Agnieszka Łukaszewska

Temat wystawy dotyczy szeroko rozumianego związku słowa i obrazu, sztuk wizualnych oraz literatury, powiązania litery, tekstu z obrazem, treści z formą.

Zaproszeni artyści różnych pokoleń, z sześciu różnych ośrodków uniwersyteckich i akademickich z Polski odnoszą się w odmienny sposób do tematu, ukazując widzom szerokie spektrum interpretacji. Prezentowane są więc książki artystyczne, ilustracje lub prace inspirowane utworami literackimi, ale także takie, których autorzy tworzą własne znaki graficzne, malarskie oraz ich znaczenia. Szczególny aspekt związku tekstu i obrazu stanowią logotypy, grafiki, czy też instalacje z motywem liter. Niektórzy z artystów wykorzystują do tworzenia obrazów własne teksty lub wiersze, które stanowią integralną część dzieła. Bezpośredni zapis pozawerbalnych treści pojawia się w pracach wykorzystujących gest w procesie twórczym, czy też w graficznych portretach. Zaskakującym, ale też ważnym dopełnieniem rozważań o przekazie treści w obrazie są prace o charakterze kontemplatywnym, które opowiadają o milczeniu.

Całość wystawy stanowi przekrój różnych postaw artystycznych, odniesień do słowa i obrazu za pomocą odmiennych mediów cyfrowych oraz analogowych.

Lista artystów:

Olga Ząbroń
Magdalena Żmijowska
Robert Żbikowski

uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie