Nominacja do nagrody w Konkursie Fontnieczcionka dla Katarzyny Wójtowicz i Igi Boczkowskiej

„Grafika to nie jest jakaś pierdoła” – rozmowy z twórcami grafiki warsztatowej urodzonymi po roku 1980

Autor – Katarzyna Wójtowicz, Iga Boczkowska
Data obrony – październik 2022|
Promotor – dr Daria Malicka
Kierunek studiów – Art & Design (II stopnia)

„Grafika to nie jest jakaś pierdoła” to zapis rozmów z twórcami grafiki warsztatowej urodzonymi po roku 1980. Jest to pierwsza odsłona wywiadów, w których rozmawiamy z artystami i artystkami o ich działaniach twórczych, inspiracjach i pozycji grafika warsztatowego w świecie sztuki współczesnej. Rozmowy rysują portrety młodych ludzi, których wyróżnia miłość do nieco archaicznej techniki, ogromna artystyczna wrażliwość oraz godny podziwu upór w realizacji zamierzeń twórczych i poszukiwaniu właściwych dla siebie środków wyrazu. Zależało nam na tym, aby dobrze oddać różnorodność światopoglądów, doświadczeń, teorii i praktyk. Tym, co łączy te dwanaście wywiadów, jest postrzeganie grafiki warsztatowej jako medium, które nie jest jedynie środkiem do wyrażenia konkretnych idei, lecz samo te idee konstytuuje. Praca nad stroną graficzną książki była poszukiwaniem równowagi pomiędzy oryginalnością a funkcjonalnością. Projekt graficzny – dobór krojów pisma, łamanie i rozmieszczenie ilustracji – ma działać na korzyść treści i zreprodukowanych dzieł, dlatego nie znajdziecie tu rzucających się w oczy rozwiązań formalnych. Wizualne opracowanie nawiązuje do charakteru grafiki warsztatowej.

Katarzyna Wójtowicz, Iga Boczkowska – Artystka wizualna i projektantka graficzna. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki i Designu na UP w Krakowie. W twórczości najchętniej sięga po techniki druku wypukłego, które pozwalają na swobodne balansowanie pomiędzy malarską plamą a graficzną linearnością. Interesuje ją poszukiwanie równowagi między intuicyjną formą a zrozumiałością dzieła oraz tworzenie na granicy sztuki abstrakcyjnej i przedstawieniowej. Jej prace często dotyczą relacji z ciałem. W projektach książek eksploruje możliwości typografii i emocje odbiorcy wywoływane w zetknięciu z tworzonymi przez nią formami. https://dyplomy.fontnieczcionka.pl/dyplomy/2022#grafika_to_nie_jest_jakas_pierdola___rozmowy_z_tworcami_grafiki_warsztatowej_urodzonymi_po_roku_1980_