Nominacja do nagrody w Konkursie Fontnieczcionka dla Iwony Tulickiej

Seria książek poetyckich „Wiersz wolny” z kolekcji na portalu Wolne lektury

Autor – Iwona Tulicka
Data obrony – lipiec 2022
Promotor – dr Marcin Klag
Kierunek studiów – Komunikacja Wizualna (I stopnia)

Projekt publikacji serii 20 książek poetyckich „Wiersz Wolny”. Portal Wolne Lektury w 2016 realizując projekt „Wiersz Wolny” zdigitalizował 20 tomów poetyckich współczesnych polskich poetek i poetów o znaczącym dorobku twórczym. Są to książki napisane w latach 1978–2013. Jest to nadal rozwijająca się inicjatywa, która jest szczególnie interesująca ze względu na aktualność tekstów. „Wiersz Wolny” jest projektem stojącym w opozycji do współczesnego świata, który dąży do odejścia od poezji i fizycznych wydań. Książki w znacznej części zostały wydane w niewielkich nakładach i są niemalże niemożliwe do kupienia. Stąd narodził się pomysł zrealizowania serii, która poprzez swoją formę zachęcać miała do sięgnięcia po ten typ dzieła literackiego.

Książki zostały zrealizowane w formie tomików poezji o jednakowym formacie i złożone w oparciu o jedną siatkę typograficzną. Elementami indywidualizującymi każdą z książek jest kolor okładki, zaprojektowany symbol, kolor dobranych nici oraz krój pisma.

Elementy składowe pracy: logo serii wydawniczej, skład i realizacja dwudziestu książek, zakładki dedykowane do każdej książki, plakaty promujące serię.

Iwona Tulicka – Urodzona w roku 2000 w Tarnowie. Ukończyła komunikację wizualną na Wydziale Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego. Interesuje się grafiką edytorską, introligatorstwem, typografią. Miłośniczka małych form wydawniczych, retro designu i minimalizmu. Obecnie studentka II stopnia kierunku Art & Design na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.