Nominacja do nagrody w Konkursie Fontnieczcionka dla Nika Ponomarenko

Autor – Nik Ponomarenko
Data obrony – lipiec 2022
Promotor – dr Marcin Nowak
Kierunek studiów – Design (I stopnia)

Projekt jest demonstracją tego, jakie technologie i zasady zostaną wykorzystane do eksploracji kosmosu w niedalekiej przyszłości oraz jak można podejść do tworzenia estetyki w urządzeniach utylitarnych.

Głównym wyzwaniem projektowym w tej pracy jest budowa konstrukcji w kosmosie z lokalnie dostępnych materiałów. Jako rozwiązanie proponuje się moduł do 3D druku pyłem księżycowym, poprzez pieczenie go za pomocą mikrofal. Moduł zainstalowany na łaziku umożliwia budowę dróg, hangarów i innych dużych konstrukcji niezbędnych do kolejnych etapów eksploracji.

Praca zakłada szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji, projektowania generatywnego, urządzeń robotycznych, technologii wytwarzania addytywnego, modułowości i możliwości zastosowania tych rozwiązań nie tylko na Księżycu, ale także na innych obiektach astronomicznych.

Każde zaproponowane w pracy rozwiązanie jest poparte odniesieniem do prac naukowych i praktycznych eksperymentów, które dowodzą skuteczności tych koncepcji i że trwają już prace nad ich rozwinięciem.

Nik Ponomarenko – Projektant, absolwent kierunku Design Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie pracownik berlińskiego büro+staubach, wcześniej – projektant w krakowskiej firmie projektowej EXEON. Zajmuje się projektowaniem transportu publicznego, interesuje się przemysłem kosmicznym i lotniczym, transportem samochodowym, nowoczesnymi technologiami oraz sztuczną inteligencją.